Здрава Храна


zelkaКисела Зелка

Купените цврсти главици зелка оставете ги да постојат неколку дена, а при изборот потрудете се да пронајдете домашна зелка одгледувана на вистински начин.

Риба печена во сол

Состојки: 300 гр. риба по ваш избор; 1 кг. крупна Нерафинирана Морска Сол; лимонова трева (или малку рендана кора од лимон и коријандер)

 

svinjaСвинско месо печено на сол

Состојки: 2 кг. свинско месо; 1 кг. Нерафинирана Морска Сол

pileПечено пиле на француски начин

Состојки: 1 лажичка Нерафинирана Морска Сол; 3 лажици маслиново масло; 4 парчиња издробен лук; 4 гранчиња мајчина душица ; 1 лимон; 1 пиле од околу 1,7 кг.; 4 главици лук

kompirПечени компири во Нерафинирана Морска Сол

Состојки: 8 големи компири; 2 кг. Нерафинирана Морска Сол; 200 мл. павлака; 2 кафени лажици песто од босилек; 1 чешне лук; малку свеж босилек; 200 гр. шери домати или обичен домат исецкан на мали коцки; бибер по вкус

riba2Цементиран полнет крап

Состојки: 3 кг. крап; 1 кг. сол; 10 белки; 1 шолја вода; 1 ситно сечкан морков; 1 ситно сечкан кромид; 1 шолја грашок; 1 шолја пченка; малку копар